Má strach velké oči?

Ještě před příchodem Ježíška čeká na děti mikulášská nadílka. Ta je, zejména pro ty nejmenší, opředena spoustou neznámých, napětím, strachem.
Zdá se, jakoby v tom předvánočním čase naše děti zlobily pětkrát víc, než jindy. Pro zklidnění svých ratolestí mnohdy sáhneme po větách typu:
,,Počkej, až přijdou čerti, oni ti to spočítají.“
,,Řeknu Ježíškovi, že neposloucháš a pod stromeček ti nic nenadělí!“
,,Přestaň s tím křičením nebo zavolám čerta!“
V situaci vyvolávající strach, reaguje každé dítě jinak. Jedno se jen tak něčeho nezalekne, druhému se mohou obavy dostat ,,pod kůži“ a hlodat tam, jiné zažije šok. Je těžké předem odhadnout prožitky dítěte a následky. Jako rodiče známe své dítě nejlépe. Víme, jakou výchovnou taktiku použít, jaké jednání je adekvátní, co už je přes čáru. Vědí to ale i prarodiče dítěte či jeho učitelé v mateřské škole?


Mikuláš přichází

Mikulášská nadílka může mít různobarevné scénáře- klidný, bezproblémový, s nádechem respektu a odhodlání, zlepšit své slabé stránky. Anebo dramatický, divoký, zastrašující, s nedozírnými následky v psychice dítěte.
Scénář, spojený s mikulášskou nadílkou není dobré v žádném případě podceňovat. Pokud využíváte služeb cizích lidí, rozhodně je poznejte dříve, než vám 5.12. zazvoní u dveří. Domluvte si s nimi přibližný scénář celé mikulášské. Sdělte jim svou představu ohledně přístupu k vašemu dítěti (dětem). Pan ,,Mikuláš“ by měl do ruky dostat ,,noty“, tzn. pár řádků o potomkových nedostatcích, ale hlavně i pozitivních stránkách.,,Čerty“ je nutné informovat o věku vašeho dítěte a jeho psychické odolnosti. Seznamte je s vaší představou, jak chcete, aby k dítěti přistupovali. U dětí do 2 let doporučuji ,,rohatého“ nechat raději za dveřmi. Mikuláš s andělem ho hravě nahradí. Naopak šestiletému rošťákovi, který má prý pro strach uděláno, může konfrontace se zástupci nebe a pekla ,,přistřihnout křidélka.“ Celá produkce by měla mít vymezený čas. Nadarmo se neříká: ,,Všeho s mírou.“


Převlečený strach
Zejména v období kolem Vánoc se u některých dětí vyskytnout symptomy, které mohou signalizovat strach. Je dost možné, že po svátcích se rozplynou jako pára nad hrncem nebo také ne. Dětský strach, především u dětí mladších šesti let, mívá nejrůznější skryté podoby- noční můry, počůrávání, pokakávání, bolest břicha, hlavy, onemocnění krku, alergie, koktání, uzavřenost, agresivita, netrpělivost, izolace. Rodiče většinou zjišťují, že dětský strach se nejvíce projevuje při usínání, v momentech, kdy je dítě ve svém pokojíčku samo.


Se strachem se dá pracovat
Strach je fenomén, který tu vždy byl, je a bude. Dobrá zpráva je, že se s ním dá pracovat. Výchova, která se chce strachu zcela vyhýbat, je stejně škodlivá, jako ta, která prostřednictvím něj dítě manipuluje a utlačuje. Samostatné zpracovávání a překonávání strachu je již v dětském věku nesmírně důležité. Formuje vlastní identitu a vytváří pocit sebedůvěry. Děti potřebují při překonávání strachu podporu svých rodičů, protože tak získávají jistotu a oporu. Nacházejí vlastní zcela jedinečné cesty a strachu dávají osobitou tvář- například formou kreslení, tancování, dramatizace příběhů, zpívání, psaní.


Jak dětský strach zvládnout?
Dětské strachy nepodceňujte, berte je vážně, ale zbytečně je nedramatizujte. Rozumová vysvětlení bohužel nepomáhají. Naslouchejte dítěti aktivně, snažte se mu porozumět, pozorujte jej. Problém za dítě neřešte, mělo by zapojit své vlastní nápady, fantazii a imaginaci. Pokud spolupracovat nechce, pak dost možná využívá svůj strach účelově.
Důvěřujte dítěti, že svůj strach překoná. Dejte mu pocit jistoty a bezpečí. Čím jistěji se bude cítit, tím více bude důvěřovat vlastním schopnostem, o to tvořivěji bude ke strachu přistupovat.
Strach přichází rychle, ale někdy odchází pomalu. Nelze jej překonat ze dne na den. Jedním z nejlepších způsobů, jak dítěti pomoci zvládnout jeho strach, je hovořit o vlastních obavách. I my jsme se jako malí báli.
Kárat a kritizovat dítě za jeho strach nebo se mu dokonce vysmívat je velká chyba.
Pomozte dítěti pochopit, že každý se něčeho bojí. Budete-li ho povzbuzovat, může i ono časem zvítězit nad tím, co v něm vyvolává strach.